Uwaga. Możliwa zmiana kolejności etapów rekrutacji

Uwaga, aktualnie zdarzają się sytuacje, że multiselect jest pierwszym etapem rekrutacji, przed testem wiedzy ogólnej oraz testem sprawności fizycznej. Nie wynika to jednak bezpośrednio z nowego Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z z dnia 14 lutego 2025 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów do służby w policji, więc decyzja o tym pozostaje w gestii przełożonego właściwego w sprawie postępowania kwalifikacyjnego. Na pewno zostaniesz poinformowany przez kadry w jakiej kolejności będziesz podchodził do kolejnych etapów. Słuchaj / czytaj dokładnie informacje.

etap 4 - Badania psychologiczne

multiselect

Uwaga.

W żaden sposób, ani nie zachęcam, ani nie polecam uczenia się do testów psychologicznych. Po pierwsze, nie da się tego zrobić, jest tego za dużo, do tego są sposoby na weryfikację szczerości odpowiedzi. Po drugie jest to nieetyczne. Jesteś dorosłym, ukształtowanym człowiekiem, albo się nadajesz do tej pracy, albo nie. Nie ma nic złego w zastanowieniu się nad tym „jakbym odpowiedział na to pytanie”, lub na odszukaniu w pamięci sytuacji wziętych z życia, do których będziesz mógł się odwołać podczas badań oraz rozmowy kwalifikacyjnej, ale udawanie kogoś kim się nie jest to zupełnie inna sprawa.

Jeżeli nawet w jakiś sposób udałoby Ci się „wykuć” na pamięć cały multiselect i dostać się do policji pomimo że jest to zupełnie sprzeczne z Twoim charakterem, światopoglądem, temperamentem i predyspozycjami psychicznymi to jak długo wytrzymasz w takiej pracy?

Praca w policji to nie jest normalna praca. To praca w zbrojnej, mundurowej, zhierarchizowanej formacji, która ma do czynienia nie tylko z „menelami”, czy młodzieżą pijącą piwo w parku, ale także z przestępcami i przestępstwami znacznie poważniejszego kalibru. Być może trafisz docelowo za biurko i będziesz zajmował się oszustwami w internecie, ale zanim siądziesz za to biurko możesz także widzieć samobójstwo, morderstwo, makabryczny wypadek drogowy itp. Nie każdy się nadaje do tej roboty. Nie próbuję Cię zniechęcić, tylko pokazać Ci, że udawanie kogoś kim się nie jest może się skończyć finalnie źle dla Ciebie i Twojego zdrowia.

badanie-psychologiczne-multiselect-policja-1.jpeg

Ciekawostka z życia wzięta:

Kiedyś przychodziły do mnie na treningi przygotowujące do TSF dwie dziewczyny. Obydwie chodziły także do emerytowanego psychologa policyjnego na przygotowanie do testów psychologicznych. Obydwie oblały psychologa.

Bądź sobą!

Do testu psychologicznego przystępujesz jeżeli zdasz test sprawności fizycznej. Niezdany TSF kończy Twoją aktualną rekrutację.

Badania psychologiczne w tym test psychologiczny przeprowadzane są przez psychologów w komendach wojewódzkich (Stołecznej) Policji.

Test psychologiczny przeprowadzany jest w terminie wyznaczonym przez komórkę ds. doboru. tzn. po zdanym teście sprawności fizycznej czekasz na telefon o terminie testu psychologicznego. termin możesz mieć za kilka dni lub za kilka tygodni.

Pozytywny wynik testu psychologicznego zachowuje ważność przez 24 miesiące od dnia jego przeprowadzenia.

W przypadku niezdania testu psychologicznego kolejne podejście do rekrutacji możesz rozpocząć nie wcześniej niż po upływie 4 miesięcy, z tym że badanie psychologiczne przeprowadza się nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia przystąpienia do tego testu. Czyli po ludzku mówiąc papiery możesz złożyć od nowa już po 4 miesiącach, ale do na psychologa czekasz aż do 6 miesięcy. Ale nie ma co się martwić, w tym czasie masz szansę ogarnąć już test wiedzy i test sprawności.

Proces selekcji psychologicznej kandydatów na funkcjonariuszy policji w Polsce jest dobrze ustrukturyzowany i obejmuje kilka etapów, z których kluczowym jest ocena psychometryczna i psychologiczna. Głównym celem tej oceny jest sprawdzenie, czy kandydat posiada odpowiednie cechy osobowościowe, umiejętności psychiczne oraz zdolności emocjonalne do pracy w wymagającym środowisku policyjnym.

Oto szczegółowe informacje o metodach i testach stosowanych w Polsce, jakie mogą być pomocne dla kandydatów na policjantów:

multiselect

Multiselekt – to zestaw testów psychologicznych stosowany w Polsce w celu oceny predyspozycji psychicznych kandydatów na stanowiska w służbach mundurowych, w tym w policji. Jest to system wieloetapowy, złożony z różnych rodzajów testów i symulacji, mających na celu weryfikację cech i umiejętności przydatnych w pracy funkcjonariusza.

Multiselekt składa się z kilku części, które mają sprawdzić różnorodne aspekty psychiki kandydata, w tym:

– Cechy osobowościowe: stabilność emocjonalna, odporność na stres, kontrola impulsów, zdolność do podejmowania decyzji.

– Zdolności poznawcze: logika, zdolności analityczne, pamięć, szybkość i dokładność w przetwarzaniu informacji.

– Predyspozycje interpersonalne: umiejętność pracy zespołowej, zdolności komunikacyjne, umiejętności rozwiązywania konfliktów.

Testy stosowane w ramach Multiselektu

W ramach Multiselektu wykorzystuje się zestaw standaryzowanych testów psychologicznych, które mogą obejmować:

– Testy osobowościowe – takie jak Minnesocki Wielowymiarowy Inwentarz Osobowości MMPI-2, czy Kwestionariusz Osobowości Eysencka (EPQ), które pozwalają ocenić osobowość i jej zgodność z wymaganiami stawianymi kandydatom na policjantów.

NEO-PI-R (Neuroticism-Extraversion-Openness Personality Inventory – Revised) to jeden z najbardziej znanych testów osobowości, bazujący na modelu Wielkiej Piątki (Big Five). 

– Testy zdolności poznawczych – np. Test Matryc Ravena (test inteligencji niewerbalnej), który bada zdolności rozumowania logicznego i rozwiązywania problemów.

– Testy na spostrzegawczość i czas reakcji – przykładem mogą być testy mierzące zdolność do szybkiego reagowania i wychwytywania szczegółów, co jest ważne w sytuacjach wymagających koncentracji i dokładności.

Przygotowanie do Multiselektu

– Techniki relaksacyjne i kontrola stresu – pomocne mogą być ćwiczenia oddechowe, medytacja, czy inne metody kontroli stresu, ponieważ testy mogą być obciążające psychicznie.

– Rozwijanie zdolności poznawczych – można skorzystać z dostępnych narzędzi do treningu pamięci, logicznego myślenia i spostrzegawczości (np. aplikacje mobilne lub gry logiczne).

– Ćwiczenia na koncentrację i uwagi – pomocne są ćwiczenia takie jak sudoku, krzyżówki czy inne formy aktywności wymagające skupienia uwagi na szczegółach.

Literatura na temat testów stosowanych w policji

– Książki i artykuły naukowe na temat psychologii w służbach mundurowych oraz psychometrii w selekcji zawodowej są dostępne w bibliotekach akademickich i online, m.in.:

– „Psychologia w służbach mundurowych” – praca zbiorowa pod redakcją różnych specjalistów, która omawia szeroko testy i selekcję psychologiczną w policji.

– „Testy psychologiczne w pracy służb mundurowych” – publikacje specjalistyczne dostępne w księgarniach psychologicznych i online.

– Artykuły naukowe w czasopismach takich jak Polskie Forum Psychologiczne czy Psychologia Społeczna, dostępne na platformach akademickich jak JSTOR, ResearchGate czy Google Scholar.

Dalsze kroki i źródła przygotowania

– Skorzystanie z konsultacji psychologicznych oferowanych przez specjalistów od psychologii policyjnej – niektórzy psychologowie oferują treningi przygotowujące do testów Multiselektu.

– Forum internetowe oraz grupy na mediach społecznościowych dla kandydatów do policji – istnieją liczne fora i grupy dyskusyjne, gdzie osoby, które przeszły już przez Multiselekt, dzielą się doświadczeniami.

Przeszukaj sklep z aplikacjami (app store, apple store) pod kątem haseł: testy psychologiczne, tablice ravena, psychotesty, testy IQ, testy na inteligencję. Część takich stron za wynik winszuje sobie opłatę, ale samo potrenowanie często możesz wykonać za darmo. W internecie także można znaleźć strony z tego typu treściami również w formie interaktywnej, czyli zbliżonej do tej z prawdziwego testu. 

Testy psychologiczne – sprawozdanie kursantki

Pierwszy etap – matryce Ravena

Karta odpowiedzi podzielona jest na cztery grupy A B C D

W każdej grupie jest po 12 matryc

Matryce ułożone są od najłatwiejszej do najtrudniejszej

Nie jest to zadanie na czas jednak najlepiej zrobić je jak najszybciej, ponieważ psycholog zapisuje czas rozpoczęcia i zakończenia zadania.

Drugi etap – TEST NEO PI R

Do każdego pytania jest 5 możliwych odpowiedzi: – całkowicie się zgadzam , – zgadzam się, – nie wiem, – nie zgadzam się, – całkowicie się nie zgadzam

Najlepiej jest zaznaczać jak najmniej odpowiedzi „nie wiem” ponieważ psycholog później o to dopytuje i drąży odpowiedź

Test nie ma ograniczeń czasowych

Trzeci etap – test komputerowy

Test składa się z ponad 700 pytań i zadań (tutaj mogą się pojawić testy z wielkiej piątki)

Niektóre zadania są ograniczone czasowo i nie można do nich wrócić

Przykładowe zadania:

A) pytania o zachowanie w różnych sytuacjach. Szczególnie stresowych i w grupie osób

Np. co robisz gdy bardzo się spieszysz, a zepsuł się autobus, którym jechałeś? Kierowca próbuje uspokoić wściekły tłum: masz do wyboru odpowiedzi

B) na ekranie wyświetlają się 4 obrazki a Ty musisz zaznaczyć ten, który wg. Ciebie nie pasuje do reszty (zadanie ograniczone czasowo)

C) zadania matematyczne (zadania ograniczone czasowo)

D) zadanie polegające na tym, ze musisz w tym samym czasie zliczyć ilość czerwonych pionowych kresek i złotych kółek pojawiających się na ekranie (zadanie ograniczone czasowo)

E) zadanie w którym jednocześnie odpowiadasz na pojawiające się pytania oraz zaznaczasz upływ 2 sekund na zegarze znajdującym się w prawym dolnym rogu oraz fakt, że odpowiedziałeś na 5 pytań. (Na ekranie musisz zaznaczyć za każdym razem, że odpowiedziałeś na kolejnych 5 pytań oraz, że upłynęło kolejne 2 sekundy i tak aż odpowiesz na wszystkie pytania )

F) zadanie w którym masz podane 3 historyjki. Najpierw musisz je przeczytać a następnie masz do nich 5 pytań i 3 odpowiedzi: „tak”, „nie”, „nie wiem”, (zadanie ograniczone czasowo, zaznaczać jak najmniej odpowiedzi „nie wiem”)

W tym etapie możesz korzystać z kartki i ołówka, ale tylko do tych zadań, do których jest to zezwolono w instrukcji przed każdym zadaniem.

Czwarty etap – ankieta osobowa

Oprócz wpisania danych osobowych (imię, nazwisko, pesel, wykształcenie) odpowiadasz na kilka pytań między innymi:

– Czy pijesz alkohol?

– Czy zażywałeś kiedykolwiek środki odurzające?

– Czy leczyłeś się u psychiatry albo psychologa?

– Wymienić trzy wady i trzy zalety w kontekście pracy w policji?

Napisać czemu chcesz pracować w policji

Minnesocki Wielowymiarowy Inwentarz Osobowości (MMPI-2)

Pytania z Minnesockiego Wielowymiarowego Inwentarza Osobowości (MMPI-2) objęte są ścisłą ochroną praw autorskich i licencjonowane przez University of Minnesota, co oznacza, że pełna lista pytań nie jest dostępna publicznie

(taką informację uzyskałem przeszukując polski internet, natomiast na stronach anglojęzycznych bez problemu znalazłem pełną bazę pytań).

Test MMPI-2 jest szeroko stosowany w diagnostyce psychologicznej i psychometrycznej i, podobnie jak test Ravena, wymaga odpowiednich kwalifikacji oraz licencji do przeprowadzania.

MMPI-2 zawiera 567 pytań (lub „pozycji”) i jest jednym z najczęściej stosowanych testów osobowościowych, wykorzystywanym w diagnozie klinicznej, sądowej, a także w badaniach psychologicznych.

MMPI-2 ocenia różne aspekty osobowości i zdrowia psychicznego za pomocą szeregu skal, które mogą wykrywać różne wzorce zachowań, osobowości i potencjalne zaburzenia.

Dostęp do pełnych pytań MMPI-2 jest ograniczony do profesjonalistów z licencjami i dostępny przez wyspecjalizowane firmy wydawnicze (np. Pearson), które oferują go w ramach licencji do użytku klinicznego i badawczego.

Kwestionariusz Osobowości Eysencka (Eysenck Personality Questionnaire, EPQ)

Kwestionariusz Osobowości Eysencka (Eysenck Personality Questionnaire, EPQ) jest chroniony prawami autorskimi, podobnie jak inne testy psychometryczne, co oznacza, że pełna lista pytań EPQ nie jest dostępna w domenie publicznej. EPQ jest narzędziem diagnostycznym, które wymaga odpowiedniego licencjonowania i kwalifikacji psychometrycznych do jego stosowania.

(dokładnie taka sama sytuacja jak z poprzednim testem. Na anglojęzycznych strona bez problemu można znaleźć pełną bazę pytań) 

EPQ ocenia trzy główne wymiary osobowości:
1. Ekstrawersja (E) – mierząca, jak bardzo dana osoba jest towarzyska, energiczna i aktywna.
2. Neurotyczność (N) – oceniająca skłonność do doświadczania emocji takich jak lęk, stres i niestabilność emocjonalna.
3. Psychotyczność (P) – związana z cechami, które mogą być powiązane z niekonwencjonalnym, antyspołecznym zachowaniem.

W wersji pełnej EPQ znajduje się około 100 pytań, a w wersji skróconej (EPQ-R) około 48 pytań. Przykładowe pytania mogą dotyczyć preferencji społecznych, reakcji emocjonalnych czy skłonności do ryzyka, ale konkretna treść pytań pozostaje chroniona.

Dostęp do pełnej listy pytań jest możliwy tylko przez licencjonowanych dystrybutorów testów psychometrycznych, takich jak Pearson, lub w ramach współpracy z psychologiem posiadającym uprawnienia do stosowania EPQ w praktyce diagnostycznej.

NEO-PI-R (Neuroticism-Extraversion-Openness Personality Inventory - Revised)

NEO-PI-R (Neuroticism-Extraversion-Openness Personality Inventory – Revised) to jeden z najbardziej znanych testów osobowości, bazujący na modelu Wielkiej Piątki (Big Five). Składa się z 240 pytań i ocenia pięć głównych cech osobowości:

– Neurotyczność (N – Neuroticism) – poziom emocjonalnej niestabilności, podatności na stres, lęki, impulsywność.

– Ekstrawersja (E – Extraversion) – poziom towarzyskości, aktywności, optymizmu.

Otwartość na doświadczenie (O – Openness to Experience) – poziom ciekawości intelektualnej, kreatywności, otwartości na nowe idee.

Ugodowość (A – Agreeableness) – poziom współpracy, uprzejmości, troski o innych.

Sumienność (C – Conscientiousness) – poziom organizacji, odpowiedzialności, samodyscypliny.


Jak działa test?

Model NEO-PI-R dzieli każdą z pięciu głównych cech osobowości na sześć podwymiarów (facets). Oto pełny podział:

1. Neurotyczność (Neuroticism, N)

– Lęk (Anxiety) – skłonność do odczuwania lęku, niepokoju i zamartwiania się.

– Agresywna wrogość (Angry Hostility) – łatwość wpadania w złość, skłonność do irytacji.

– Depresyjność (Depression) – skłonność do odczuwania smutku, beznadziejności i niskiej samooceny.

– Zahamowanie społeczne (Self-Consciousness) – tendencja do zakłopotania, nieśmiałości i obaw przed oceną.

– Impulsywność (Impulsiveness) – trudność w kontrolowaniu pragnień i emocji.

– Podatność na stres (Vulnerability) – skłonność do paniki i trudności w radzeniu sobie w stresujących sytuacjach.


2. Ekstrawersja (Extraversion, E)

– Towarzyskość (Warmth/Gregariousness) – skłonność do nawiązywania bliskich relacji, potrzeba interakcji.

– Poziom aktywności (Activity Level) – energia, entuzjazm, potrzeba działania.

– Asertywność (Assertiveness) – chęć dominowania, przejmowania inicjatywy.

Poszukiwanie ekscytacji (Excitement-Seeking) – skłonność do ryzyka, lubienie nowych wrażeń.

Pozytywne emocje (Positive Emotions) – tendencja do odczuwania radości, optymizmu.

Otwartość w relacjach (Warmth) – łatwość w okazywaniu sympatii i bliskości wobec innych.


3. Otwartość na doświadczenie (Openness to Experience, O)

– Wyobraźnia (Fantasy) – skłonność do bujania w obłokach, bogata wyobraźnia.

Estetyka (Aesthetics) – wrażliwość na sztukę, piękno, kreatywność.

Uczucia (Feelings) – intensywność i różnorodność przeżywanych emocji.

Działania (Actions) – gotowość do próbowania nowych rzeczy, zmiany rutyny.

Identyfikacja intelektualna (Ideas) – ciekawość intelektualna, zainteresowanie nowymi teoriami.

Wartości (Values) – otwartość na różne systemy wartości, liberalizm światopoglądowy.

4. Ugodowość (Agreeableness, A)

– Zaufanie (Trust) – przekonanie, że inni ludzie są uczciwi i mają dobre intencje.

Prostolinijność (Straightforwardness) – skłonność do mówienia prawdy, szczerość.

Altruizm (Altruism) – chęć pomagania innym, współczucie.

– Ustępliwość (Compliance) – unikanie konfliktów, skłonność do kompromisów.

Skromność (Modesty) – brak potrzeby bycia w centrum uwagi, niska arogancja.

Wrażliwość na potrzeby innych (Tender-Mindedness) – empatia, troska o innych.

5. Sumienność (Conscientiousness, C)

– Kompetencje (Competence) – poczucie własnej skuteczności, zdolność do osiągania celów.

Porządek (Order) – zamiłowanie do organizacji, systematyczność.

Obowiązkowość (Dutifulness) – poczucie odpowiedzialności, przestrzeganie zasad moralnych.

Dążenie do osiągnięć (Achievement-Striving) – ambicja, motywacja do sukcesu.

Samodyscyplina (Self-Discipline) – zdolność do pracy nad długoterminowymi celami mimo trudności.

Rozwaga (Deliberation) – skłonność do analizowania sytuacji przed podjęciem decyzji, unikanie impulsywności.

Uczestnicy oceniają, na ile zgadzają się ze stwierdzeniami na skali od 1 do 5 (lub 1 do 7, w zależności od wersji).

Skala 5-punktowa (częściej używana w NEO-PI-R):
1 – Zdecydowanie się nie zgadzam (Strongly Disagree)
2 – Raczej się nie zgadzam (Disagree)
3 – Nie mam zdania / Neutralnie (Neutral / Neither Agree nor Disagree)
4 – Raczej się zgadzam (Agree)
5 – Zdecydowanie się zgadzam (Strongly Agree)

Skala 7-punktowa (rzadziej stosowana, bardziej precyzyjna ocena):
1 – Całkowicie się nie zgadzam (Completely Disagree)
2 – Zdecydowanie się nie zgadzam (Strongly Disagree)
3 – Raczej się nie zgadzam (Disagree)
4 – Neutralnie (Neutral / Neither Agree nor Disagree)
5 – Raczej się zgadzam (Agree)
6 – Zdecydowanie się zgadzam (Strongly Agree)
7 – Całkowicie się zgadzam (Completely Agree)

Jak działa ocena?

Wyższe wartości oznaczają silniejszą zgodę ze stwierdzeniem. Wartości środkowe oznaczają neutralność lub brak zdania. Niższe wartości oznaczają niezgodę ze stwierdzeniem. Wyniki są następnie przeliczane na skale stenowe lub percentylowe, aby określić, jak bardzo dana osoba różni się od przeciętnej w populacji.

Big Five (Wielka Piątka)

Big Five (Wielka Piątka) to jeden z najważniejszych i najlepiej przebadanych modeli osobowości w psychologii. Zakłada, że osobowość człowieka można opisać za pomocą pięciu głównych cech, które są względnie stabilne w czasie i niezależne od siebie.

Pięć głównych cech osobowości w modelu Big Five:

Neurotyczność (Neuroticism, N)

Wysoka neurotyczność: skłonność do lęku, niestabilność emocjonalna, podatność na stres, zmienność nastroju.

Niska neurotyczność: emocjonalna stabilność, odporność na stres, spokój.

Ekstrawersja (Extraversion, E)

Wysoka ekstrawersja: towarzyskość, aktywność, pozytywna energia, skłonność do podejmowania inicjatywy.

Niska ekstrawersja (introwersja): preferowanie samotności, powściągliwość, mniejsza potrzeba kontaktów społecznych.

Otwartość na doświadczenie (Openness to Experience, O)

Wysoka otwartość: ciekawość intelektualna, kreatywność, otwartość na nowe idee, sztukę i kulturę.

Niska otwartość: przywiązanie do rutyny, konserwatyzm w myśleniu, preferowanie znanych rozwiązań.

Ugodowość (Agreeableness, A)

Wysoka ugodowość: uprzejmość, empatia, troska o innych, chęć współpracy.

Niska ugodowość: skłonność do rywalizacji, krytyczność, dystans w relacjach.

Sumienność (Conscientiousness, C)

Wysoka sumienność: dobra organizacja, odpowiedzialność, wytrwałość, dążenie do celów.

Niska sumienność: impulsywność, skłonność do odkładania spraw na później, brak planowania.

Zastosowanie modelu Big Five:
Psychologia kliniczna – pomaga w diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń osobowości.
Rekrutacja i HR – pracodawcy wykorzystują testy oparte na Wielkiej Piątce do oceny kandydatów.
Samorozwój – pozwala lepiej zrozumieć własne predyspozycje i sposób działania.

Model Wielkiej Piątki (Big Five) stał się podstawą dla wielu testów osobowości. Oto wszystkie znane testy bazujące na tym modelu:

1. NEO-PI-R (Revised NEO Personality Inventory)
Opracowany przez Paula Costę i Roberta McCrae.
Najbardziej rozbudowana wersja testu Big Five – 240 pytań.
Ocena 5 cech głównych i 30 podwymiarów (facets).
Wersja profesjonalna stosowana w psychologii klinicznej i badaniach naukowych.

2. NEO-FFI (NEO Five-Factor Inventory)
Skrócona wersja NEO-PI-R, zawiera tylko 60 pytań.
Szybszy do wykonania – mierzy tylko 5 głównych cech (bez podwymiarów).
Wykorzystywany głównie w badaniach i rekrutacji.

3. IPIP-NEO (International Personality Item Pool – NEO)
Darmowa alternatywa dla NEO-PI-R oparta na publicznej bazie pytań IPIP.
Dostępne różne wersje: 300, 120 i 50 pytań.
Popularny w badaniach akademickich i samoocenie online.

4. Big Five Inventory (BFI-44, BFI-10, BFI-2)
BFI-44 – 44 pytania, dobra równowaga między długością a dokładnością.
BFI-10 – ultra-skrócona wersja, tylko 10 pytań (mniej precyzyjna).
BFI-2 – poprawiona wersja z lepszą trafnością psychometryczną.

5. Five-Factor Model Rating Form (FFMRF)
Krótka skala 30-punktowa, skupiająca się na podwymiarach Wielkiej Piątki.
Służy głównie do badań naukowych.

6. Five-Factor Personality Inventory (FFPI)
100 pytań, mierzy zarówno 5 cech, jak i interakcje między nimi.
Popularny w psychologii organizacyjnej.

7. Ten Item Personality Inventory (TIPI)
Najkrótszy test Big Five – tylko 10 pytań.
Bardzo ogólny, ale użyteczny w szybkiej ocenie osobowości.

8. HEXACO Personality Inventory
Rozszerzona wersja Big Five – dodaje szósty wymiar: Uczciwość-Pokorę (Honesty-Humility).
Stosowany w psychologii akademickiej do badania uczciwości i etyki.

9. Personality Inventory for DSM-5 (PID-5)
Stosowany w diagnostyce psychologicznej i psychiatrycznej.
Mierzy patologiczne aspekty Wielkiej Piątki (np. niestabilność emocjonalną, skrajne impulsy).

10. SAPA-Project Personality Test
Adaptacyjny test online – zmienia pytania w zależności od odpowiedzi.
Bazuje na modelu Wielkiej Piątki i dodaje cechy specyficzne dla zachowania społecznego.

11. Big Five Aspect Scales (BFAS)
Dzieli każdą z 5 głównych cech na 2 aspekty (np. neurotyczność → lęk i niestabilność emocjonalna).
Bardziej szczegółowy niż standardowe testy Big Five.

Podsumowanie:
Najdokładniejsze: NEO-PI-R (240 pytań), IPIP-NEO (300 pytań)
Skrócone, ale rzetelne: NEO-FFI (60 pytań), BFI-44
Najkrótsze: TIPI (10 pytań), BFI-10
Darmowe alternatywy: IPIP-NEO, SAPA-Project
Specjalistyczne: HEXACO (6 cech), PID-5 (patologiczne aspekty osobowości)

Dlaczego wypisuję te testy?

Skoro NEO-PI-R nie jest oficjalnym testem multiselect a jednak się pojawił to zakładam, że mogą się pojawić także inne tego typu testy.

Z racji tego, że wszystkie badają te same cechy to pytania i założenia będą wszędzie bardzo podobne. Nie szukaj wszystkich testów, bo w końcu zwariujesz 🤯🤯🤯

test matryc ravena

Test matryc Ravena (Raven’s Progressive Matrices, RPM) składa się z kilku wersji różniących się poziomem trudności oraz celem badania. Obecnie istnieją trzy główne rodzaje tego testu:

1. Standard Progressive Matrices (SPM) – Składają się z 60 zadań podzielonych na 5 zestawów (A do E) po 12 zadań w każdym. Są one przeznaczone dla szerokiego kręgu wiekowego i mają na celu ocenę ogólnej inteligencji płynnej.

2. Colored Progressive Matrices (CPM) – Zawiera 36 zadań podzielonych na 3 zestawy (A, Ab i B). Jest to wersja łatwiejsza, często używana dla dzieci, osób starszych lub osób z trudnościami w uczeniu się. Niektóre matryce w tej wersji są kolorowe, co pomaga zwiększyć zaangażowanie osób testowanych.

3. Advanced Progressive Matrices (APM) – Składa się z 48 zadań podzielonych na dwa zestawy (I i II). Jest to wersja przeznaczona dla osób o wyższych zdolnościach poznawczych i bardziej wymagająca pod względem trudności.

Podsumowując, liczba wszystkich matryc zależy od wersji testu:
– SPM: 60 zadań
– CPM: 36 zadań
– APM: 48 zadań

Łącznie we wszystkich wersjach matryc Ravena jest 144 zadań.

Ze względu na prawa autorskie i restrykcje licencyjne, pełne wersje testów Ravena nie są dostępne w pełni za darmo ani publicznie udostępniane online.

Matryce Ravena są testem psychometrycznym chronionym przez prawa autorskie, który jest komercyjnie licencjonowany przez wydawnictwa, takie jak Pearson i inne organizacje związane z testami psychologicznymi.

Dostęp do pełnych wersji testu Ravena zwykle wymaga zakupu licencji, na przykład przez profesjonalistów psychometrycznych, placówki edukacyjne lub kliniczne, które oferują badania diagnostyczne. Czasem fragmenty testu lub wersje demo są dostępne online, jednak pełne testy są dostępne wyłącznie za opłatą i w sposób licencjonowany.

Darmowe polskie wersje testów inspirowanych matrycami Ravena dostępne są na kilku stronach internetowych.

Na przykład Psycho-Test.org oferuje online test IQ Ravena, składający się z 60 zadań, które mierzą zdolność logicznego rozumowania i analizowania wzorców (to test dla dzieci, więc traktuj go po prostu jako przykład „jak to mniej więcej wygląda”). Strona opisuje test jako niewerbalny, przez co jest odpowiedni dla różnych grup językowych i kulturowych, jednak nie posiada pełnej oficjalnej wersji 144 pytań. Dostępny test można przeprowadzić w całości bez opłat, co czyni go wygodnym narzędziem diagnostycznym w edukacji i rekrutacji zawodowej.

Inną opcją jest Pitagoras.pl, który oferuje różne testy bazujące na matrycach Ravena, choć część z nich może być dostępna za symboliczną opłatą. Strona zawiera zadania o różnych poziomach trudności i z liczbą pytań dostosowaną do bardziej zaawansowanych potrzeb, takich jak precyzyjne pomiary IQ dla osób z ponadprzeciętnymi wynikami.

Przygotowałem próbkę Testu Matryc Ravena na podstawie 30 matryc jakie udało mi się znaleźć w sieci. Sprawdź jak to wygląda i na czym polega.

Testy na spostrzegawczość i czas reakcji

Testy na spostrzegawczość i czas reakcji pomagają ocenić zdolność kandydatów do szybkiego reagowania na zmieniające się sytuacje i dostrzegania szczegółów w otoczeniu. Poniżej znajdują się przykładowe rodzaje testów oraz zadania, które mogą być przeprowadzane podczas takich testów:

1. Testy na spostrzegawczość

– Zadania polegające na identyfikacji szczegółów w obrazie:

Kandydat otrzymuje obrazek przedstawiający skomplikowaną scenę, np. tłum ludzi, miasto czy pomieszczenie, w którym musi dostrzec szczegóły, np. osobę w nieodpowiednim ubraniu, niepasujący element, podejrzaną sytuację lub zachowanie.

– Porównywanie obrazów:

Dwa obrazy są prezentowane kandydatowi, z których jeden jest oryginałem, a drugi zawiera subtelne zmiany. Zadaniem jest wskazanie różnic między obrazami w określonym czasie.

– Zadania z grupowaniem elementów:

Kandydat musi wskazać wśród szeregu podobnych elementów ten, który różni się w jakimś szczególe (np. kształt, kolor, wielkość). Może to obejmować figury geometryczne, litery czy cyfry.

2. Testy na czas reakcji

– Testy z przyciskiem:

Kandydat reaguje na bodźce wizualne lub dźwiękowe. Na ekranie pojawiają się różne sygnały (np. zmieniające się kolory, migające światła), a kandydat musi jak najszybciej nacisnąć przycisk w momencie, gdy pojawi się odpowiedni bodziec. Mierzony jest czas reakcji na każdy sygnał.

– Reakcja na zmiany w otoczeniu:

Przykładowe zadanie to rozpoznawanie i reagowanie na zmieniające się elementy w otoczeniu (np. w miasteczku, gdzie zmieniają się kolory sygnalizacji świetlnej), a kandydat musi jak najszybciej podjąć odpowiednią akcję.

– Testy z liczbami lub literami:

Na ekranie wyświetlają się liczby lub litery w szybkim tempie, a zadaniem kandydata jest kliknięcie przycisku w momencie, gdy pojawi się powtarzający się znak.

3. Testy na spostrzegawczość i koordynację wzrokowo-ruchową

– Testy z ruchomymi obiektami:

Kandydat może być poproszony o śledzenie ruchomych obiektów na ekranie, jednocześnie wykonując zadania związane z rozpoznawaniem kształtów lub kolorów. Wymaga to szybkiego przetwarzania informacji wizualnych i szybkiej reakcji.

Te testy mają na celu sprawdzenie zdolności kandydata do szybkiego przetwarzania informacji, identyfikowania zagrożeń i reagowania w odpowiednich sytuacjach, co jest kluczowe w pracy funkcjonariusza policji.

4. Zadania matematyczne „dom” i „dywan”. Są to dwa zadania matematyczne pojawiające się podczas badania multiselect. Najogólniej mówiąc polegają na obliczeniu jaką procentową powierzchnię działki zajmuje dom, lub jaką procentową powierzchnię podłogi zajmuje dywan. Link poniżej przekieruje Cię na stronę gdzie dostaniesz po 5 przykładów z każdego zadania. Pierwszy przykład jest rozwiązany z omówieniem kolejności działań, kolejne są przykładami do samodzielnego rozwiązania (z podanymi, ukrytymi opowiedziani).

pytania sytuacyjne

Podczas testu multiselect możesz także spotkać się z pytaniami sytuacyjnymi, np.:

„Podczas jazdy autobusem jesteś świadkiem agresywnego zachowania pasażera. Jak reagujesz?”

Możesz mieć do wyboru kilka odpowiedzi np. nie reaguję, wzywam pomoc, udaję, że nie widzę, reaguje osobiście.

Pytania sytuacyjne mają na celu ocenę Twojej zdolności do podejmowania decyzji, reakcji w sytuacjach stresowych oraz zgodności z wartościami i etyką służby policyjnej. Odpowiedzi powinny odzwierciedlać odpowiedzialność, inicjatywę oraz umiejętność działania zgodnie z prawem i procedurami.

Przeanalizuj zatem własne wartości. Zastanów się nad swoimi reakcjami w różnych sytuacjach i upewnij się, że są one zgodne z etyką i prawem.

Więcej przykładów w zakładce Lista pytań jakich możesz spodziewać się na rozmowie z psychologiem.

na skróty

Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim może indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close