Podsumowanie metod treningowych
Podsumowanie metod treningowych przeznaczonych dla osób trenujących naturalnie.
Metody:
- HST,
- 5×5 Billy Star,
- Push and pull,
- Góra/dół,
- 5/3/1 Jima Wendlera,
- HIT,
- Heavy Duty wg. Mike Menztera,
Wszystkie te metody treningowe polecane są osobom budującym masę mięśniową bez użycia dopingu (SAA). Chciałbym tym razem przedstawić Ci dlaczego tak jest i jakie cechy wspólne posiadają wyżej wymienione metody. Dzięki temu zrozumiesz dlaczego klasycznie dzielony split może nie być dla Ciebie odpowiedni, oraz w jaki sposób planować własne treningi niekoniecznie trzymając się sztywno wytycznych konkretnych metod.
Ok.
A więc po 1.
Dlaczego te metody będą dla Ciebie lepsze niż klasyczny split?
Mówiąc klasyczny split mam na myśli trening dzielony następująco: poniedziałek – światowy dzień klatki piersiowej (+ barki, triceps/biceps), środa – nogi (+ brzuch), piątek – plecy (+ triceps/biceps).
Po pierwsze. Normalny, naturalny, niewspomagany farmakologicznie bodziec anaboliczny trwa maksymalnie 48 h. Co to znaczy? To znaczy, że po treningu sygnał mówiący mięśniom „rośnijcie” trwa maksymalnie 2 dni. A więc jeżeli zrobisz klatkę w poniedziałek to „rośnie” ona powiedzmy do środy. Czyli w czwartke, piątek, sobotę i niedzielę się nudzi :)
Po drugie. Normalna, naturalna, niewspomagana farmakologicznie regeneracja trwa podobnie długo. Tzn., że jeżeli zrobisz w poniedziałek klatkę to w środę/czwartek jest ona gotowa do kolejnego wysiłku. Wypoczęta i odbudowana po ostatniej sesji.
Dzięki SAA można poprawić w baaaaaaaaaardzo dużym stopniu możliwości regeneracyjne organizmu. Dzięki temu można „skatować” klatę w poniedziałek dużą ilością serii i cieszyć się przez cały tydzień tym, że rośnie. Bodziec anaboliczny natomiast trwa cały czas, ponieważ to jest właśnie rola anabolikow:)
Z tego wynika pierwsza wspólna cecha treningów wymienionych na początku.
Trening każdej grupy mięśniowej przynajmniej 2 a w niektórych nawet 4 razy w tygodniu.
Kolejne punkty wspólne (niektóre są wspólne także w przypadku używania SAA)
– progres obciążenia. Ciężary mają po prostu rosnąć. Koniec, kropka. Jeżeli podnosisz wiecznie 2 kg sztangielki jakim prawem wymagasz od organizmu, aby wzmocnił mięśnie i przystosował je do podnoszenia 4 kg sztangielek? Zwiększanie ciężaru daje bodziec do rozrostu mięśni (właściwie rozrost jest w pewnym sensie skutkiem ubocznym ich wzmacniania). W różnych metodach progres obciążenia jest różny: z treningu na trening, z tygodnia na tydzień itd. Ale zawsze JEST.
– zróżnicowana ilość powtórzeń w serii. Nikt nie jest w stanie powiedzieć Ci jakie masz proporcje włókien mięśniowych w swoim ciele. Co więcej, masz inne proporcje włókien mięśniowych w różnych grupach mięśniowych. Jeszcze więcej. Masz różne proporcje włókien mięśniowych w różnych głowach tego samego mięśnia (np w czworogłowym uda). Ale do rzeczy. Różne włókna reagują lepiej na różne ilości powtórzeń i obciążenia. A więc atakuj mięśnie czasem większą ilością powtórzeń a mniejszym ciężarem a czasem większym ciężarem w mniejszej liczbie powtórzeń.
– liczba powtórzeń. Przedział „najbardziej anaboliczny” – 6-12. Dlaczego? Dlatego, że tak wybadali ;) Większa ilość to kwestia wytrzymałości i „produkcji” mleczanów. Bez wchodzenia w szczegóły, jest to opisane w konkretnych metodach. Mniejsze zakresy powtórzeń sprzyjają zaś budowaniu siły.
– liczba serii. 1 – 4.
– liczba ćwiczeń na daną grupę mięśniową. 1, 2.
Uwaga. Dobór ilości ćwiczeń i serii powinien następować poprzez obserwację reakcji Twojego organizmu. Całkiem niezłym wskaźnikiem jest D.O.M.S.
– dobór ćwiczeń. Ćwiczenia główne to wielostawowe, ciężkie ćwiczenia z wolnymi ciężarami, działające na największe grupy mięśniowe. A więc: przysiady na nogi, martwe ciągi na plecy, nogi, wiosłowania i podciągania na plecy, wyciskania na klatę oraz barki. Możesz cudować nie wiadomo co a i tak te kilka ćwiczeń to podstawa wszystkiego. Kulturystyki, fitnessu, lekkiej atletyki. Te ćwiczenia dają największą odpowiedź anaboliczną to po 1. Po 2 „załatwiają” dużo mięśni za jednym zamachem. Prawda jest taka, że jak masz sztangę, sztangielki i ławkę to możesz zrobić wszystko;)
Ćwiczenia dodatkowe stosowane w niektórych metodach jako uzupełnienie – tutaj wchodzą wszystkie inne ćwiczenia, ale generalnie na wolnych ciężarach a nie na maszynach.
– plan treningowy. Tzn. nie ma jazdy na żywioł. Planujesz wszystko na początku i trzymasz się planu. Spontan jest dobry w wolnym czasie na treningu masz dokładnie wiedzieć co, ile i z jakim obciążeniem masz zrobić.
– intensywność. treningi zajmujące 30 min do godziny. Przerwy minimalne. Od robienia przerwy i przyglądania się na sztangę nie urośniesz, nie schudniesz, nie nabierzesz siły. Stracisz tylko czas. No chyba, że kręci Cię patrzenie na sztangę ;)
Wiesz co z tym zrobić, do dzieła!