Metoda HIT
HIT – High Intensity Training (trening wysoko intensywny).
Trening odbiegający dość mocno od najpopularniejszej metody treningu split (a więc treningu każdej partii mięśni raz w tygodniu, np. poniedziałek – klatka piersiowa, barki i triceps, środa – nogi, piątek – plecy i biceps). Z drugiej strony trening ten jest nieco zbliżony założeniami do treningu HST.
Założenia treningu HIT
- Trening ma być krótki od 30 do max! 60 minut
- Im więcej grup mięśniowych przećwiczonych na jednej sesji, tym lepiej
- Wykonuje się 1-4 różne ćwiczenia na każdą grupę mięśniową, ale tylko w jednej serii
- Ilość powtórzeń: 8-10
- Powtórzenia wykonywane powoli, lub bardzo powoli (można włączać elementy izometrii poprzez zatrzymywanie ruchu w momencie największego napięcia mięśni)
- Przerwy pomiędzy ćwiczeniami do minuty (jeżeli czujesz, że możesz wykonać kolejne ćwiczenie, to wykonujesz je przed upływem tego czasu)
- Trening wykonywany jest od 3 razy w tygodniu do zaledwie jednej sesji treningowej tygodniowo (jedną sesję wykonują osoby zaawansowane, które są w stanie wykonać bez oszukiwania porządną, bardzo intensywną sesję treningową)
- Trening wymaga perfekcyjnie opanowanej techniki wykonywania ćwiczeń, a jego sekret nie polega na dźwiganiu dużych obciążeń, ale na zmuszaniu mięśni do wykonywania maksymalnej pracy
- Staramy się utrzymywać progresję. A więc z treningu na trening zwiększać obciążenie
- Opieramy się na podstawowych, wielostawowych ćwiczeniach rozwijających cale ciało
Twórca tego systemu Arthur Allen Jones wprowadził sporo zamieszania poprzez jego popularyzację. W latach 70 na scenie Mr. Olimpia panował Arnold Schwarzenegger, który katował się wielogodzinnymi treningami czasami nawet codziennie a tu ktoś proponuje trenować godzinę raz w tygodniu(?!)
No cóż okazało się, że taki system także może przynosić efekty. Jednym z najbardziej znanych kulturystów „używających” tego systemu jest Dorian Yates.
Podsumowanie i rada.
Systemów treningowych jest przynajmniej kilka. Różni ludzie stosuję różne rutyny i osiągają efekty. Najsłuszniejszym, moim zdaniem, rozwiązaniem jest metoda prób i błędów. Każdy musi dostosować swój trening do swoich możliwości i predyspozycji.
Jeżeli nie używasz środków farmakologicznych nie trzymaj się kurczowo treningu split. Spróbuj treningu HST, HIT, lub jeszcze jakiegoś innego. Może okaże się, że ta zmiana wyjdzie Ci na dobre.